
Black Reclaimed Wood Writing Desk By Homeroots
Heighten the rustic appeal of your home with the Black Reclaimed Wood Writing Desk. Multipurpose in style, the desk embraces a slatted design which echoes into the shelves. The rugged display of the black metal frame combined with the natural wood of the table delivers a sustainable statement. Own this industrial styled versatile table and make it a perfect choice for your home! 30" x 50" x 23"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 50 W x 23 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Painted iron,reclaimed fir,eng wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402036 |
| Product UPC: | 808230103511 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Garviston Reclaimed Wood Writing Desk |
| Rustic Black Distressed Fir |
| Garviston Reclaimed Wood Writing |
| Reclaimed Wood Writing Desk Industrial |
| Reclaimed Wood Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Black Reclaimed Wood Writing Desk By Homeroots
Heighten the rustic appeal of your home with the Black Reclaimed Wood Writing Desk. Multipurpose in style, the desk embraces a slatted design which echoes into the shelves. The rugged display of the black metal frame combined with the natural wood of the table delivers a sustainable statement. Own this industrial styled versatile table and make it a perfect choice for your home! 30" x 50" x 23"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 50 W x 23 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Painted iron,reclaimed fir,eng wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402036 |
| Product UPC: | 808230103511 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Garviston Reclaimed Wood Writing Desk |
| Rustic Black Distressed Fir |
| Garviston Reclaimed Wood Writing |
| Reclaimed Wood Writing Desk Industrial |
| Reclaimed Wood Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Heighten the rustic appeal of your home with the Black Reclaimed Wood Writing Desk. Multipurpose in style, the desk embraces a slatted design which echoes into the shelves. The rugged display of the black metal frame combined with the natural wood of the table delivers a sustainable statement. Own this industrial styled versatile table and make it a perfect choice for your home! 30" x 50" x 23"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 50 W x 23 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Painted iron,reclaimed fir,eng wood |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402036 |
| Product UPC: | 808230103511 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Garviston Reclaimed Wood Writing Desk |
| Rustic Black Distressed Fir |
| Garviston Reclaimed Wood Writing |
| Reclaimed Wood Writing Desk Industrial |
| Reclaimed Wood Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























