
Black PU Sandy Gray Metal Upholstered Seat Engineered Seat Bench By Homeroots
The case goods are crafted with modern elements combining wood, metal and black upholstery. Sensibly scaled for todays modern spaces, the collection offers a fresh, clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 17in W x 52in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black PU |
| Finish: | Black PU & Sandy Gray |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347047 |
| Product UPC: | 4512839708096 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Upholstered Seat Engineered Seat Bench |
| Seat Engineered Seat Bench |
| Sandy Gray Metal Upholstered Seat |
| Engineered Seat Bench |
| Gray Metal Upholstered Seat Engineered |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $381.51
-65%$381.51
$133.53More Images


Black PU Sandy Gray Metal Upholstered Seat Engineered Seat Bench By Homeroots
The case goods are crafted with modern elements combining wood, metal and black upholstery. Sensibly scaled for todays modern spaces, the collection offers a fresh, clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 17in W x 52in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black PU |
| Finish: | Black PU & Sandy Gray |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347047 |
| Product UPC: | 4512839708096 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Upholstered Seat Engineered Seat Bench |
| Seat Engineered Seat Bench |
| Sandy Gray Metal Upholstered Seat |
| Engineered Seat Bench |
| Gray Metal Upholstered Seat Engineered |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The case goods are crafted with modern elements combining wood, metal and black upholstery. Sensibly scaled for todays modern spaces, the collection offers a fresh, clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 17in W x 52in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black PU |
| Finish: | Black PU & Sandy Gray |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347047 |
| Product UPC: | 4512839708096 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Upholstered Seat Engineered Seat Bench |
| Seat Engineered Seat Bench |
| Sandy Gray Metal Upholstered Seat |
| Engineered Seat Bench |
| Gray Metal Upholstered Seat Engineered |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























