
Black Platform Queen Bed By Homeroots - 396991
The Black Platform Queen Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a black coloring that looks great in any room.The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 63.4" x 85.4".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 63.4 W x 85.4 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396991 |
| Product UPC: | 808230071339 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $387.38
-65%$387.38
$135.58More Images





Black Platform Queen Bed By Homeroots - 396991
The Black Platform Queen Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a black coloring that looks great in any room.The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 63.4" x 85.4".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 63.4 W x 85.4 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396991 |
| Product UPC: | 808230071339 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Black Platform Queen Bed is plush and soft and provides a modern look to any bedroom. It has a black coloring that looks great in any room.The low profile adds extra flexibility to the user's mattress height preference. A box spring or additional foundation is not needed but can be used to adjust height further. This bed is modern and chic and matches well with any room asethetic. 34.8" x 63.4" x 85.4".
Specifications
| Product Category: | Beds |
| Product Dimensions: | 34.8 H x 63.4 W x 85.4 D |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 396991 |
| Product UPC: | 808230071339 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























