
Black Mod Wood End or Side Table By Homeroots
Wonky by design, this Black Mod Wood End or Side Table brings unique style and some mid century modern flair to your room. The tabletop itself is finished in black MDF but surrounded by uneven light natural wood veneer that gives this table some extra interest and flair. The sturdy base is constructed of matte black finished steel. A cool piece to be sure and certain to be a conversation starter. 21.5"" X 18" X 18"
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 21.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Metal base, MELAMINE MDF Top, w. Natural Oak Veneer Rim |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372969 |
| Product UPC: | 4512839454146 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Mod Wood End Table |
| Mod Wood End Table |
| Black Mod Wood End |
| Wood End Table |
| Black Mod Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $151.44
-65%$151.44
$53.00More Images



Black Mod Wood End or Side Table By Homeroots
Wonky by design, this Black Mod Wood End or Side Table brings unique style and some mid century modern flair to your room. The tabletop itself is finished in black MDF but surrounded by uneven light natural wood veneer that gives this table some extra interest and flair. The sturdy base is constructed of matte black finished steel. A cool piece to be sure and certain to be a conversation starter. 21.5"" X 18" X 18"
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 21.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Metal base, MELAMINE MDF Top, w. Natural Oak Veneer Rim |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372969 |
| Product UPC: | 4512839454146 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Mod Wood End Table |
| Mod Wood End Table |
| Black Mod Wood End |
| Wood End Table |
| Black Mod Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Wonky by design, this Black Mod Wood End or Side Table brings unique style and some mid century modern flair to your room. The tabletop itself is finished in black MDF but surrounded by uneven light natural wood veneer that gives this table some extra interest and flair. The sturdy base is constructed of matte black finished steel. A cool piece to be sure and certain to be a conversation starter. 21.5"" X 18" X 18"
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 21.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Metal base, MELAMINE MDF Top, w. Natural Oak Veneer Rim |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372969 |
| Product UPC: | 4512839454146 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Mod Wood End Table |
| Mod Wood End Table |
| Black Mod Wood End |
| Wood End Table |
| Black Mod Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























