
Black Mesh Fle Tilt Chair By Homeroots
Simple and elegant! Designed with mesh back and waterfall seat in vinyl, our office chair keeps you comfortable as you work. It is built with adjustable height, tilt, and rests on a solid base with caster wheels so you can easily roll it in place. Meanwhile, its black finish makes for a bold, elegant and professional look in your office. Dimensions: 23.8" x 20.8" x 35.8".
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 35.8 H x 23.8 W x 20.8 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Plastic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372419 |
| Product UPC: | 4512839471594 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Mesh Flex Tilt Chair |
| Flex Tilt Chair |
| Mesh Flex Tilt Chair |
| 23 20 35 Black Mesh |
| 35 Black Mesh Flex Tilt |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $369.15
-65%$369.15
$129.20More Images




Black Mesh Fle Tilt Chair By Homeroots
Simple and elegant! Designed with mesh back and waterfall seat in vinyl, our office chair keeps you comfortable as you work. It is built with adjustable height, tilt, and rests on a solid base with caster wheels so you can easily roll it in place. Meanwhile, its black finish makes for a bold, elegant and professional look in your office. Dimensions: 23.8" x 20.8" x 35.8".
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 35.8 H x 23.8 W x 20.8 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Plastic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372419 |
| Product UPC: | 4512839471594 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Mesh Flex Tilt Chair |
| Flex Tilt Chair |
| Mesh Flex Tilt Chair |
| 23 20 35 Black Mesh |
| 35 Black Mesh Flex Tilt |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple and elegant! Designed with mesh back and waterfall seat in vinyl, our office chair keeps you comfortable as you work. It is built with adjustable height, tilt, and rests on a solid base with caster wheels so you can easily roll it in place. Meanwhile, its black finish makes for a bold, elegant and professional look in your office. Dimensions: 23.8" x 20.8" x 35.8".
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 35.8 H x 23.8 W x 20.8 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Plastic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372419 |
| Product UPC: | 4512839471594 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Mesh Flex Tilt Chair |
| Flex Tilt Chair |
| Mesh Flex Tilt Chair |
| 23 20 35 Black Mesh |
| 35 Black Mesh Flex Tilt |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























