
Black Licorice Accent Table By Homeroots
A timeless beauty indeed, the Black Licorice Accent Table is a perfect blend of ancient and modern designs put together. Crafted with sophistication from various hardwood solids, wood products and birch veneer it has a round top and unique lower shelf which resembles a six-point star for ample storage and display. The entire structure is rested upon four fluted tapered legs which have been elegantly carved to highlight it's presence. The black licorice smooth finish completes the entire look of the table making it ideal and compatible in any set up. 28" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Licorice |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389908 |
| Product UPC: | 4512822878195 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Licorice Accent Table |
| Licorice Accent Table |
| Black Licorice Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Black Licorice Accent Table By Homeroots
A timeless beauty indeed, the Black Licorice Accent Table is a perfect blend of ancient and modern designs put together. Crafted with sophistication from various hardwood solids, wood products and birch veneer it has a round top and unique lower shelf which resembles a six-point star for ample storage and display. The entire structure is rested upon four fluted tapered legs which have been elegantly carved to highlight it's presence. The black licorice smooth finish completes the entire look of the table making it ideal and compatible in any set up. 28" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Licorice |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389908 |
| Product UPC: | 4512822878195 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Licorice Accent Table |
| Licorice Accent Table |
| Black Licorice Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A timeless beauty indeed, the Black Licorice Accent Table is a perfect blend of ancient and modern designs put together. Crafted with sophistication from various hardwood solids, wood products and birch veneer it has a round top and unique lower shelf which resembles a six-point star for ample storage and display. The entire structure is rested upon four fluted tapered legs which have been elegantly carved to highlight it's presence. The black licorice smooth finish completes the entire look of the table making it ideal and compatible in any set up. 28" x 28" x 28"
Specifications
| Product Category: | Accent Tables |
| Product Dimensions: | 28in W x 28in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Licorice |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389908 |
| Product UPC: | 4512822878195 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Licorice Accent Table |
| Licorice Accent Table |
| Black Licorice Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























