
Black LeatherLook High Back Eecutive Office Chair By Homeroots
Bring some substance to your office or gaming space with this plush, black BIFMA certified executive office chair in a contemporary form. Enveloped in a supple black leather-look fabric, with perforated inserts in the back and seat for ventilation, this 3
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 94 H x 28.5 W x 29.5 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Foam |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 355717 |
| Product UPC: | 4512839643106 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| High Executive Office Chair |
| 28 29 94 Black Leather |
| Leather Look High Executive Office |
| Executive Office Chair |
| Look High Executive Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Black LeatherLook High Back Eecutive Office Chair By Homeroots
Bring some substance to your office or gaming space with this plush, black BIFMA certified executive office chair in a contemporary form. Enveloped in a supple black leather-look fabric, with perforated inserts in the back and seat for ventilation, this 3
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 94 H x 28.5 W x 29.5 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Foam |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 355717 |
| Product UPC: | 4512839643106 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| High Executive Office Chair |
| 28 29 94 Black Leather |
| Leather Look High Executive Office |
| Executive Office Chair |
| Look High Executive Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring some substance to your office or gaming space with this plush, black BIFMA certified executive office chair in a contemporary form. Enveloped in a supple black leather-look fabric, with perforated inserts in the back and seat for ventilation, this 3
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 94 H x 28.5 W x 29.5 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Foam |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 355717 |
| Product UPC: | 4512839643106 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| High Executive Office Chair |
| 28 29 94 Black Leather |
| Leather Look High Executive Office |
| Executive Office Chair |
| Look High Executive Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























