
Black Leather Body Accent Chair with Metal Frame By Homeroots
An immensely comfortable chair featuring a perfectly stuffed, uni body genuine leather seat and back.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 35in W x 27in D x 33in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380633 |
| Product UPC: | 4512822716138 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Leather Body Accent Chair |
| Body Accent Chair Metal Frame |
| Leather Body Accent Chair Metal |
| Accent Chair Metal Frame |
| Leather Body Accent Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,796.38
-65%$1,796.38
$628.73More Images






Black Leather Body Accent Chair with Metal Frame By Homeroots
An immensely comfortable chair featuring a perfectly stuffed, uni body genuine leather seat and back.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 35in W x 27in D x 33in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380633 |
| Product UPC: | 4512822716138 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Leather Body Accent Chair |
| Body Accent Chair Metal Frame |
| Leather Body Accent Chair Metal |
| Accent Chair Metal Frame |
| Leather Body Accent Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An immensely comfortable chair featuring a perfectly stuffed, uni body genuine leather seat and back.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 35in W x 27in D x 33in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380633 |
| Product UPC: | 4512822716138 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Leather Body Accent Chair |
| Body Accent Chair Metal Frame |
| Leather Body Accent Chair Metal |
| Accent Chair Metal Frame |
| Leather Body Accent Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























