
Black End Table By Homeroots
This Crater End Table features a sturdy black matte black metal base, a painted black MDF table top, and a walnut oak wood veneer rim. This wooden rim is uneven in height around the table top offering a unique, mid-century modern look while providing a secure environment for valuables.
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 21.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Metal base, MELAMINE MDF Top, w. Walnut Oak Veneer Rim |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372970 |
| Product UPC: | 4512839454139 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 20 21 Black End Table |
| 21 Black End Table |
| Black End Table |
| 18 18 20 21 |
| 18 20 21 Black End |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $151.44
-65%$151.44
$53.00More Images



Black End Table By Homeroots
This Crater End Table features a sturdy black matte black metal base, a painted black MDF table top, and a walnut oak wood veneer rim. This wooden rim is uneven in height around the table top offering a unique, mid-century modern look while providing a secure environment for valuables.
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 21.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Metal base, MELAMINE MDF Top, w. Walnut Oak Veneer Rim |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372970 |
| Product UPC: | 4512839454139 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 20 21 Black End Table |
| 21 Black End Table |
| Black End Table |
| 18 18 20 21 |
| 18 20 21 Black End |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Crater End Table features a sturdy black matte black metal base, a painted black MDF table top, and a walnut oak wood veneer rim. This wooden rim is uneven in height around the table top offering a unique, mid-century modern look while providing a secure environment for valuables.
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 21.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Metal base, MELAMINE MDF Top, w. Walnut Oak Veneer Rim |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372970 |
| Product UPC: | 4512839454139 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 20 21 Black End Table |
| 21 Black End Table |
| Black End Table |
| 18 18 20 21 |
| 18 20 21 Black End |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























