
Black Bone Inlay Accent Chair By Homeroots
A vision of excellence, style and well-executed craftsmanship, the Black Bone Inlay Accent Chair looks magnificent in any corner of the room. Undoubtedly the intricate bone inlay design practically steals the show. Beautifully angled legs and back rest totally compliment the tightly weaved and fluffed upholstered seat. Stylish and durable it enhances the personality of any table-setting. 35" x 21" x 20"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 20in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Bone Inlay |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389591 |
| Product UPC: | 4512822875026 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Bone Inlay Accent Chair |
| Bone Inlay Accent Chair |
| Black Bone Inlay Accent |
| Inlay Accent Chair |
| Black Bone Inlay |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Black Bone Inlay Accent Chair By Homeroots
A vision of excellence, style and well-executed craftsmanship, the Black Bone Inlay Accent Chair looks magnificent in any corner of the room. Undoubtedly the intricate bone inlay design practically steals the show. Beautifully angled legs and back rest totally compliment the tightly weaved and fluffed upholstered seat. Stylish and durable it enhances the personality of any table-setting. 35" x 21" x 20"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 20in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Bone Inlay |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389591 |
| Product UPC: | 4512822875026 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Bone Inlay Accent Chair |
| Bone Inlay Accent Chair |
| Black Bone Inlay Accent |
| Inlay Accent Chair |
| Black Bone Inlay |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A vision of excellence, style and well-executed craftsmanship, the Black Bone Inlay Accent Chair looks magnificent in any corner of the room. Undoubtedly the intricate bone inlay design practically steals the show. Beautifully angled legs and back rest totally compliment the tightly weaved and fluffed upholstered seat. Stylish and durable it enhances the personality of any table-setting. 35" x 21" x 20"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 21in W x 20in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Bone Inlay |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389591 |
| Product UPC: | 4512822875026 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Bone Inlay Accent Chair |
| Bone Inlay Accent Chair |
| Black Bone Inlay Accent |
| Inlay Accent Chair |
| Black Bone Inlay |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























