
Black And Brass Particle Board Desk By Homeroots
Create a functional work space with this stunning desk. The rectangular writing desk is masterfully crafted out of high quality wood and metal tube to add a contemporary style to any workstation. Featuring a black finished top with two drawers for safekeeping some essentials, this will definitely be a smart addition to your office. The black top is supported by X-shape legs in brass finish for long-lasting use.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Computer desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 42 W x 19 D |
| Product Color: | Black & Brass |
| Product Material: | Particleboard |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 286081 |
| Product UPC: | 689211812772 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Particle Board Desk |
| Black Brass Particle Board Desk |
| Brass Particle Board Desk |
| 31 Black Brass Particle Board |
| 42 19 31 Black Brass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images









Black And Brass Particle Board Desk By Homeroots
Create a functional work space with this stunning desk. The rectangular writing desk is masterfully crafted out of high quality wood and metal tube to add a contemporary style to any workstation. Featuring a black finished top with two drawers for safekeeping some essentials, this will definitely be a smart addition to your office. The black top is supported by X-shape legs in brass finish for long-lasting use.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Computer desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 42 W x 19 D |
| Product Color: | Black & Brass |
| Product Material: | Particleboard |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 286081 |
| Product UPC: | 689211812772 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Particle Board Desk |
| Black Brass Particle Board Desk |
| Brass Particle Board Desk |
| 31 Black Brass Particle Board |
| 42 19 31 Black Brass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a functional work space with this stunning desk. The rectangular writing desk is masterfully crafted out of high quality wood and metal tube to add a contemporary style to any workstation. Featuring a black finished top with two drawers for safekeeping some essentials, this will definitely be a smart addition to your office. The black top is supported by X-shape legs in brass finish for long-lasting use.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Computer desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 42 W x 19 D |
| Product Color: | Black & Brass |
| Product Material: | Particleboard |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 286081 |
| Product UPC: | 689211812772 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Particle Board Desk |
| Black Brass Particle Board Desk |
| Brass Particle Board Desk |
| 31 Black Brass Particle Board |
| 42 19 31 Black Brass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























