
Armless Low Back Office Chair in Cognac with Chrome Base By Homeroots
Armless Low Back Office Chair in Cognac with Chrome Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.19 H x 26.38 W x 25.99 D |
| Product Color: | Cognac |
| Frame Color: | Chrome |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Bungie band, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370526 |
| Product UPC: | 4512839461519 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 19 Armless Low Office Chair |
| Office Chair Cognac Chrome Base |
| Armless Low Office Chair Cognac |
| Chair Cognac Chrome Base |
| Low Office Chair Cognac Chrome |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $540.90
-65%$540.90
$189.31More Images





Armless Low Back Office Chair in Cognac with Chrome Base By Homeroots
Armless Low Back Office Chair in Cognac with Chrome Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.19 H x 26.38 W x 25.99 D |
| Product Color: | Cognac |
| Frame Color: | Chrome |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Bungie band, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370526 |
| Product UPC: | 4512839461519 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 19 Armless Low Office Chair |
| Office Chair Cognac Chrome Base |
| Armless Low Office Chair Cognac |
| Chair Cognac Chrome Base |
| Low Office Chair Cognac Chrome |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Armless Low Back Office Chair in Cognac with Chrome Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.19 H x 26.38 W x 25.99 D |
| Product Color: | Cognac |
| Frame Color: | Chrome |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Bungie band, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370526 |
| Product UPC: | 4512839461519 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 19 Armless Low Office Chair |
| Office Chair Cognac Chrome Base |
| Armless Low Office Chair Cognac |
| Chair Cognac Chrome Base |
| Low Office Chair Cognac Chrome |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























