
Armillery Clock and Globe On Wood Base By Homeroots
A collection of nostalgic brass memorabilia all on one platform! This set comes with a classy vintage globe, an engraved 19th century inspired clock, and a basic armillary sphere. This piece is a perfect gift for him or any navigators in your life. ? Clock uses one AA 1.5V battery (battery not included) ? Armillary rotates and globe spins at poles ? Base made out of dark wood with a felt lining on the bottom ? Globe, armillary, and clock made of aluminum with a brass finish
Specifications
| Product Dimensions: | 10.75" H x 24" W x 5.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Wood / Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364219 |
| Product UPC: | 4512839553948 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Armillery Clock and Globe On Wood Base By Homeroots
A collection of nostalgic brass memorabilia all on one platform! This set comes with a classy vintage globe, an engraved 19th century inspired clock, and a basic armillary sphere. This piece is a perfect gift for him or any navigators in your life. ? Clock uses one AA 1.5V battery (battery not included) ? Armillary rotates and globe spins at poles ? Base made out of dark wood with a felt lining on the bottom ? Globe, armillary, and clock made of aluminum with a brass finish
Specifications
| Product Dimensions: | 10.75" H x 24" W x 5.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Wood / Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364219 |
| Product UPC: | 4512839553948 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A collection of nostalgic brass memorabilia all on one platform! This set comes with a classy vintage globe, an engraved 19th century inspired clock, and a basic armillary sphere. This piece is a perfect gift for him or any navigators in your life. ? Clock uses one AA 1.5V battery (battery not included) ? Armillary rotates and globe spins at poles ? Base made out of dark wood with a felt lining on the bottom ? Globe, armillary, and clock made of aluminum with a brass finish
Specifications
| Product Dimensions: | 10.75" H x 24" W x 5.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Wood / Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364219 |
| Product UPC: | 4512839553948 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























