
Apollo 11 Spacecraft Sculpture By Homeroots
Landing on the moon in 1969, the Apollo 11 went into history and became the most important name in space exploration. Apollo 11 Spacecraft Sculpture is entirely made out of metal and displayed on a stand. It features many intricate details such as a command capsule, service module, and an antenna bracket with reflectors. Perfect gift for space enthusiasts! 8.5'' x 8.5'' x 4"
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 8.5" W x 4" D |
| Product Color: | Silver and Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401194 |
| Product UPC: | 808230095090 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Apollo 11 Spacecraft Sculpture By Homeroots
Landing on the moon in 1969, the Apollo 11 went into history and became the most important name in space exploration. Apollo 11 Spacecraft Sculpture is entirely made out of metal and displayed on a stand. It features many intricate details such as a command capsule, service module, and an antenna bracket with reflectors. Perfect gift for space enthusiasts! 8.5'' x 8.5'' x 4"
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 8.5" W x 4" D |
| Product Color: | Silver and Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401194 |
| Product UPC: | 808230095090 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Landing on the moon in 1969, the Apollo 11 went into history and became the most important name in space exploration. Apollo 11 Spacecraft Sculpture is entirely made out of metal and displayed on a stand. It features many intricate details such as a command capsule, service module, and an antenna bracket with reflectors. Perfect gift for space enthusiasts! 8.5'' x 8.5'' x 4"
Specifications
| Product Dimensions: | 8.5" H x 8.5" W x 4" D |
| Product Color: | Silver and Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401194 |
| Product UPC: | 808230095090 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























