
Antiqued Black Writing Desk By Homeroots
Both sophisticated and stylish the Antiqued Black Writing Desk was fashioned to enhance a beautiful space. Crafted from poplar woods and cherry veneer this crescent shaped table with a black licorice finish is propped up on four artistically constructed cabriole legs. The single drawer affixed with a brass knob allows for effortless opening. Fabricated with soft curves and smooth edges, this desk will accentuate any space in your home. 30" x 32" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 32 W x 16 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Black Licorice |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389430 |
| Product UPC: | 4512822873244 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antiqued Black Writing Desk |
| Black Writing Desk |
| Antiqued Black Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $592.19
-65%$592.19
$207.27More Images

Antiqued Black Writing Desk By Homeroots
Both sophisticated and stylish the Antiqued Black Writing Desk was fashioned to enhance a beautiful space. Crafted from poplar woods and cherry veneer this crescent shaped table with a black licorice finish is propped up on four artistically constructed cabriole legs. The single drawer affixed with a brass knob allows for effortless opening. Fabricated with soft curves and smooth edges, this desk will accentuate any space in your home. 30" x 32" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 32 W x 16 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Black Licorice |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389430 |
| Product UPC: | 4512822873244 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antiqued Black Writing Desk |
| Black Writing Desk |
| Antiqued Black Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Both sophisticated and stylish the Antiqued Black Writing Desk was fashioned to enhance a beautiful space. Crafted from poplar woods and cherry veneer this crescent shaped table with a black licorice finish is propped up on four artistically constructed cabriole legs. The single drawer affixed with a brass knob allows for effortless opening. Fabricated with soft curves and smooth edges, this desk will accentuate any space in your home. 30" x 32" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 32 W x 16 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Black Licorice |
| Product Style: | Transitional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389430 |
| Product UPC: | 4512822873244 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antiqued Black Writing Desk |
| Black Writing Desk |
| Antiqued Black Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























