
Antique Cherry Writing Desk By Homeroots
Both sophisticated and stylish the Antique Cherry Writing Desk was fashioned to enhance a beautiful space. Crafted from poplar woods and cherry veneer this crescent shaped table with an antique cherry finish is propped up on four artistically constructed cabriole legs. The single drawer affixed with a brass knob allows for effortless opening. Fabricated with soft curves and smooth edges, this desk will accentuate any space in your home. 30" x 32" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 32 W x 16 D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Antique Cherry |
| Product Style: | Traditional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389428 |
| Product UPC: | 4512822873213 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antique Cherry Writing Desk |
| Cherry Writing Desk |
| Antique Cherry Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $574.68
-65%$574.68
$201.14More Images

Antique Cherry Writing Desk By Homeroots
Both sophisticated and stylish the Antique Cherry Writing Desk was fashioned to enhance a beautiful space. Crafted from poplar woods and cherry veneer this crescent shaped table with an antique cherry finish is propped up on four artistically constructed cabriole legs. The single drawer affixed with a brass knob allows for effortless opening. Fabricated with soft curves and smooth edges, this desk will accentuate any space in your home. 30" x 32" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 32 W x 16 D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Antique Cherry |
| Product Style: | Traditional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389428 |
| Product UPC: | 4512822873213 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antique Cherry Writing Desk |
| Cherry Writing Desk |
| Antique Cherry Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Both sophisticated and stylish the Antique Cherry Writing Desk was fashioned to enhance a beautiful space. Crafted from poplar woods and cherry veneer this crescent shaped table with an antique cherry finish is propped up on four artistically constructed cabriole legs. The single drawer affixed with a brass knob allows for effortless opening. Fabricated with soft curves and smooth edges, this desk will accentuate any space in your home. 30" x 32" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 32 W x 16 D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Antique Cherry |
| Product Style: | Traditional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389428 |
| Product UPC: | 4512822873213 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antique Cherry Writing Desk |
| Cherry Writing Desk |
| Antique Cherry Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























