
Antique Cherry Game Table By Homeroots
Sleek and slender in design, the Antique Cherry Game Table has a unique flair of it's own. Crafted from selected mahogany wood solids, it stands well-supported on four long tapered wooden legs that concludes in golden brass feet. The game table has a chess and checkers board made from walnut & ash veneers. The table can be reversed to reveal a plain writing desk as well. A single drawer with a brass pull knob handle also allows for additional storage space. Enhance your living or den with this beautiful rich mahogany table. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 29.5" x 23" x 23"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 23in W x 23in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mahogany |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Antique Cherry |
| Top Color: | Medium Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389894 |
| Product UPC: | 4512822878041 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Antique Cherry Game Table By Homeroots
Sleek and slender in design, the Antique Cherry Game Table has a unique flair of it's own. Crafted from selected mahogany wood solids, it stands well-supported on four long tapered wooden legs that concludes in golden brass feet. The game table has a chess and checkers board made from walnut & ash veneers. The table can be reversed to reveal a plain writing desk as well. A single drawer with a brass pull knob handle also allows for additional storage space. Enhance your living or den with this beautiful rich mahogany table. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 29.5" x 23" x 23"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 23in W x 23in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mahogany |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Antique Cherry |
| Top Color: | Medium Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389894 |
| Product UPC: | 4512822878041 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek and slender in design, the Antique Cherry Game Table has a unique flair of it's own. Crafted from selected mahogany wood solids, it stands well-supported on four long tapered wooden legs that concludes in golden brass feet. The game table has a chess and checkers board made from walnut & ash veneers. The table can be reversed to reveal a plain writing desk as well. A single drawer with a brass pull knob handle also allows for additional storage space. Enhance your living or den with this beautiful rich mahogany table. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 29.5" x 23" x 23"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 23in W x 23in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mahogany |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Antique Cherry |
| Top Color: | Medium Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389894 |
| Product UPC: | 4512822878041 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























