
Antique Cherry Brown Game Table By Homeroots
Crafted from a variety of hardwood solids and wood products, the Antique Cherry Brown Game Table is classy and chic simultaneously. It adds a hint of sophistication with it's glistening brown finish and uniquely shaped urn pedestal that concludes with four beautifully carved flared out legs for perfect stability. The game board comprises of maple, walnut and cherry veneers. It is reversible with a chess and checkers board on one side and a backgammon board on the other. 30" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Antique Cherry |
| Top Color: | Medium Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389925 |
| Product UPC: | 4512822878386 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antique Cherry Brown Game Table |
| Cherry Brown Game Table |
| Antique Cherry Brown Game |
| Brown Game Table |
| Antique Cherry Brown |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $790.23
-65%$790.23
$276.58Antique Cherry Brown Game Table By Homeroots
Crafted from a variety of hardwood solids and wood products, the Antique Cherry Brown Game Table is classy and chic simultaneously. It adds a hint of sophistication with it's glistening brown finish and uniquely shaped urn pedestal that concludes with four beautifully carved flared out legs for perfect stability. The game board comprises of maple, walnut and cherry veneers. It is reversible with a chess and checkers board on one side and a backgammon board on the other. 30" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Antique Cherry |
| Top Color: | Medium Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389925 |
| Product UPC: | 4512822878386 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antique Cherry Brown Game Table |
| Cherry Brown Game Table |
| Antique Cherry Brown Game |
| Brown Game Table |
| Antique Cherry Brown |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted from a variety of hardwood solids and wood products, the Antique Cherry Brown Game Table is classy and chic simultaneously. It adds a hint of sophistication with it's glistening brown finish and uniquely shaped urn pedestal that concludes with four beautifully carved flared out legs for perfect stability. The game board comprises of maple, walnut and cherry veneers. It is reversible with a chess and checkers board on one side and a backgammon board on the other. 30" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Antique Cherry |
| Top Color: | Medium Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389925 |
| Product UPC: | 4512822878386 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Antique Cherry Brown Game Table |
| Cherry Brown Game Table |
| Antique Cherry Brown Game |
| Brown Game Table |
| Antique Cherry Brown |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























