
Anabelle Chair (Set of 2) Cream By LumiSource
Pull up a seat to your Mid-Century inspired space and enjoy the beauty of the Anabelle Dining Chair by LumiSource. A combination of natural bent wood and padded woven upholstery, the Anabelle Dining Chair is oh-so stylish! Available in various colors, choose the color that ties in with your decor.
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 18.75 W x 21.5 L |
| Seat To Floor | 18.25" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Backrest Height | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | CH-ANBEL1 NACR2 |
| Product UPC: | 681144195014 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Upholstered in stylish woven fabric |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Sturdy bent wood construction |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


























Anabelle Chair (Set of 2) Cream By LumiSource
Pull up a seat to your Mid-Century inspired space and enjoy the beauty of the Anabelle Dining Chair by LumiSource. A combination of natural bent wood and padded woven upholstery, the Anabelle Dining Chair is oh-so stylish! Available in various colors, choose the color that ties in with your decor.
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 18.75 W x 21.5 L |
| Seat To Floor | 18.25" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Backrest Height | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | CH-ANBEL1 NACR2 |
| Product UPC: | 681144195014 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Upholstered in stylish woven fabric |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Sturdy bent wood construction |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pull up a seat to your Mid-Century inspired space and enjoy the beauty of the Anabelle Dining Chair by LumiSource. A combination of natural bent wood and padded woven upholstery, the Anabelle Dining Chair is oh-so stylish! Available in various colors, choose the color that ties in with your decor.
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 18.75 W x 21.5 L |
| Seat To Floor | 18.25" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Backrest Height | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | CH-ANBEL1 NACR2 |
| Product UPC: | 681144195014 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Upholstered in stylish woven fabric |
| Padded seat and backrest for added comfort |
| Sturdy bent wood construction |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























