
Amir Hand Painted Tall Cabinet By Homeroots
This tall cabinet comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 60'' H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to canned food and coffee cups. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.Behind the door, you’ll find five compartments for storage.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 16in W x 12in D x 60in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876641 |
| Product SKU: | 389766 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Amir Hand Painted Tall Cabinet |
| Hand Painted Tall Cabinet |
| Amir Hand Painted Tall |
| Painted Tall Cabinet |
| Amir Hand Painted |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Amir Hand Painted Tall Cabinet By Homeroots
This tall cabinet comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 60'' H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to canned food and coffee cups. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.Behind the door, you’ll find five compartments for storage.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 16in W x 12in D x 60in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876641 |
| Product SKU: | 389766 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Amir Hand Painted Tall Cabinet |
| Hand Painted Tall Cabinet |
| Amir Hand Painted Tall |
| Painted Tall Cabinet |
| Amir Hand Painted |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This tall cabinet comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 60'' H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to canned food and coffee cups. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.Behind the door, you’ll find five compartments for storage.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 16in W x 12in D x 60in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876641 |
| Product SKU: | 389766 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Amir Hand Painted Tall Cabinet |
| Hand Painted Tall Cabinet |
| Amir Hand Painted Tall |
| Painted Tall Cabinet |
| Amir Hand Painted |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























