
American Walnut Veneer Over MDF Coffee Table By Homeroots
Youll never have to choose between beauty and functionality with the cabinet. Through its amazing design, it perfectly introduces both into your living room. The rich American walnut veneered MDF outer frame and four dark gray lacquered doors create a uniquely contemporary look that would be appreciated by the most traditional eye. The square base is made of black powder coated steel for a lasting support. Also included in the Anderson collection are coffee tables, dining tables, media stands and sideboards. Used together, they create a uniform elegance in your home space that youll cherish.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 13.78in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357531 |
| Product UPC: | 4512839612874 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Veneer Mdf Coffee Table |
| Veneer Mdf Coffee Table |
| 13 78 American Walnut Veneer |
| American Walnut Veneer Mdf |
| American Walnut Veneer Mdf Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $643.61
-65%$643.61
$225.26More Images





American Walnut Veneer Over MDF Coffee Table By Homeroots
Youll never have to choose between beauty and functionality with the cabinet. Through its amazing design, it perfectly introduces both into your living room. The rich American walnut veneered MDF outer frame and four dark gray lacquered doors create a uniquely contemporary look that would be appreciated by the most traditional eye. The square base is made of black powder coated steel for a lasting support. Also included in the Anderson collection are coffee tables, dining tables, media stands and sideboards. Used together, they create a uniform elegance in your home space that youll cherish.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 13.78in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357531 |
| Product UPC: | 4512839612874 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Veneer Mdf Coffee Table |
| Veneer Mdf Coffee Table |
| 13 78 American Walnut Veneer |
| American Walnut Veneer Mdf |
| American Walnut Veneer Mdf Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Youll never have to choose between beauty and functionality with the cabinet. Through its amazing design, it perfectly introduces both into your living room. The rich American walnut veneered MDF outer frame and four dark gray lacquered doors create a uniquely contemporary look that would be appreciated by the most traditional eye. The square base is made of black powder coated steel for a lasting support. Also included in the Anderson collection are coffee tables, dining tables, media stands and sideboards. Used together, they create a uniform elegance in your home space that youll cherish.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 13.78in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 357531 |
| Product UPC: | 4512839612874 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Veneer Mdf Coffee Table |
| Veneer Mdf Coffee Table |
| 13 78 American Walnut Veneer |
| American Walnut Veneer Mdf |
| American Walnut Veneer Mdf Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























