
American Civil War Artillery Sculpture By Homeroots
A must-have piece for Civil War enthusiasts, the American Civil War Artillery Sculpture is an elegant realistic replica of the cannons used in America's darkest hours. Hand-made from metal and completely authentic to the era, it is a statement-making piece suitable for any desk or bookshelf. 6'' x 12'' x 6"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 12" W x 6" D |
| Product Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401199 |
| Product UPC: | 808230095144 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








American Civil War Artillery Sculpture By Homeroots
A must-have piece for Civil War enthusiasts, the American Civil War Artillery Sculpture is an elegant realistic replica of the cannons used in America's darkest hours. Hand-made from metal and completely authentic to the era, it is a statement-making piece suitable for any desk or bookshelf. 6'' x 12'' x 6"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 12" W x 6" D |
| Product Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401199 |
| Product UPC: | 808230095144 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A must-have piece for Civil War enthusiasts, the American Civil War Artillery Sculpture is an elegant realistic replica of the cannons used in America's darkest hours. Hand-made from metal and completely authentic to the era, it is a statement-making piece suitable for any desk or bookshelf. 6'' x 12'' x 6"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 12" W x 6" D |
| Product Color: | Dark Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401199 |
| Product UPC: | 808230095144 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























