
Aluminum Desk By Homeroots
Create a stunning work environment at home or office with this industrial styled aluminum desk. A perfect addition to any work space, our writing desk has got all that will make your work easy and interesting. Featuring a geometric metal base and a stunning aerodynamic profile, the desk glows in an aluminum patchwork that resonates excellence.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 71 W x 32 D |
| Product Color: | Aluminum |
| Product Material: | Aluminum |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 319062 |
| Product UPC: | 614486165506 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 71 32 31 Aluminum Desk |
| 32 31 Aluminum Desk |
| 31 Aluminum Desk |
| 71 32 31 Aluminum |
| 32 31 Aluminum |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,113.98
-65%$2,113.98
$739.89More Images





Aluminum Desk By Homeroots
Create a stunning work environment at home or office with this industrial styled aluminum desk. A perfect addition to any work space, our writing desk has got all that will make your work easy and interesting. Featuring a geometric metal base and a stunning aerodynamic profile, the desk glows in an aluminum patchwork that resonates excellence.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 71 W x 32 D |
| Product Color: | Aluminum |
| Product Material: | Aluminum |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 319062 |
| Product UPC: | 614486165506 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 71 32 31 Aluminum Desk |
| 32 31 Aluminum Desk |
| 31 Aluminum Desk |
| 71 32 31 Aluminum |
| 32 31 Aluminum |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a stunning work environment at home or office with this industrial styled aluminum desk. A perfect addition to any work space, our writing desk has got all that will make your work easy and interesting. Featuring a geometric metal base and a stunning aerodynamic profile, the desk glows in an aluminum patchwork that resonates excellence.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 31 H x 71 W x 32 D |
| Product Color: | Aluminum |
| Product Material: | Aluminum |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 319062 |
| Product UPC: | 614486165506 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 71 32 31 Aluminum Desk |
| 32 31 Aluminum Desk |
| 31 Aluminum Desk |
| 71 32 31 Aluminum |
| 32 31 Aluminum |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























