
Aluminum Coffee Table By Homeroots
Uncommon creativity and innovation are combined in the design of this stylish occasional table. It is crafted out of solid aluminum and metal to create an inspiring atmosphere in any room. It sports an aluminum trunk top and three drawers with ply frame for keeping few essentials. The beautiful top is anchored by X-shape metal base and crossbar for support. This piece will be a great inclusion in your living room setting. Weight capacity: 100Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 51in W x 33in D x 19in H |
| Product Material: | Aluminum |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Aluminum |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 319024 |
| Product UPC: | 614486164967 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 33 19 Aluminum Coffee Table |
| 19 Aluminum Coffee Table |
| Aluminum Coffee Table |
| 51 33 19 Aluminum Coffee |
| 33 19 Aluminum Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,170.86
-65%$2,170.86
$759.80More Images





Aluminum Coffee Table By Homeroots
Uncommon creativity and innovation are combined in the design of this stylish occasional table. It is crafted out of solid aluminum and metal to create an inspiring atmosphere in any room. It sports an aluminum trunk top and three drawers with ply frame for keeping few essentials. The beautiful top is anchored by X-shape metal base and crossbar for support. This piece will be a great inclusion in your living room setting. Weight capacity: 100Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 51in W x 33in D x 19in H |
| Product Material: | Aluminum |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Aluminum |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 319024 |
| Product UPC: | 614486164967 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 33 19 Aluminum Coffee Table |
| 19 Aluminum Coffee Table |
| Aluminum Coffee Table |
| 51 33 19 Aluminum Coffee |
| 33 19 Aluminum Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Uncommon creativity and innovation are combined in the design of this stylish occasional table. It is crafted out of solid aluminum and metal to create an inspiring atmosphere in any room. It sports an aluminum trunk top and three drawers with ply frame for keeping few essentials. The beautiful top is anchored by X-shape metal base and crossbar for support. This piece will be a great inclusion in your living room setting. Weight capacity: 100Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 51in W x 33in D x 19in H |
| Product Material: | Aluminum |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Aluminum |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 319024 |
| Product UPC: | 614486164967 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 33 19 Aluminum Coffee Table |
| 19 Aluminum Coffee Table |
| Aluminum Coffee Table |
| 51 33 19 Aluminum Coffee |
| 33 19 Aluminum Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























