
Aluminum Car By Homeroots
This extraordinary collectible car model features hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish. Every detail on the car such as wheels, fenders, and chassis are hand polished to a high luster. Beautiful and durable, this one of a kind car will surely make a statement in your home or office!
Specifications
| Product Dimensions: | 3" H x 4.75" W x 12" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364224 |
| Product UPC: | 4512839553894 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Aluminum Car By Homeroots
This extraordinary collectible car model features hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish. Every detail on the car such as wheels, fenders, and chassis are hand polished to a high luster. Beautiful and durable, this one of a kind car will surely make a statement in your home or office!
Specifications
| Product Dimensions: | 3" H x 4.75" W x 12" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364224 |
| Product UPC: | 4512839553894 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This extraordinary collectible car model features hand-cast in solid aluminum and topped with a nickel-plated finish. Every detail on the car such as wheels, fenders, and chassis are hand polished to a high luster. Beautiful and durable, this one of a kind car will surely make a statement in your home or office!
Specifications
| Product Dimensions: | 3" H x 4.75" W x 12" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364224 |
| Product UPC: | 4512839553894 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























