
Aluminium Globe By Homeroots
A premature indigenous perspective of the world is etched on to this aluminum globe, bringing about feelings of an earlier time. The globe is faced downwards so you can look at it from above as it spins between the sides of a four-legged stand. ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Globe spins at the North and South Pole
Specifications
| Product Dimensions: | 15" H x 16" W x 16" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364205 |
| Product UPC: | 4512839554105 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Aluminium Globe By Homeroots
A premature indigenous perspective of the world is etched on to this aluminum globe, bringing about feelings of an earlier time. The globe is faced downwards so you can look at it from above as it spins between the sides of a four-legged stand. ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Globe spins at the North and South Pole
Specifications
| Product Dimensions: | 15" H x 16" W x 16" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364205 |
| Product UPC: | 4512839554105 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A premature indigenous perspective of the world is etched on to this aluminum globe, bringing about feelings of an earlier time. The globe is faced downwards so you can look at it from above as it spins between the sides of a four-legged stand. ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Globe spins at the North and South Pole
Specifications
| Product Dimensions: | 15" H x 16" W x 16" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364205 |
| Product UPC: | 4512839554105 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























