
Alum Globe Inches By Homeroots
Travel the world in the comfort of your home or office with this 13 aluminum globe. The semi-meridian holds the globe atop the aluminum base. The primitive engraved continents and names are inspired by the discovery of land in the early 1800s. ? Made out of brass with a shiny nickel finish
Specifications
| Product Dimensions: | 21" H x 13" W x 14.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Tin, Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364193 |
| Product UPC: | 4512839554235 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $392.95
-65%$392.95
$137.53More Images


Alum Globe Inches By Homeroots
Travel the world in the comfort of your home or office with this 13 aluminum globe. The semi-meridian holds the globe atop the aluminum base. The primitive engraved continents and names are inspired by the discovery of land in the early 1800s. ? Made out of brass with a shiny nickel finish
Specifications
| Product Dimensions: | 21" H x 13" W x 14.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Tin, Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364193 |
| Product UPC: | 4512839554235 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Travel the world in the comfort of your home or office with this 13 aluminum globe. The semi-meridian holds the globe atop the aluminum base. The primitive engraved continents and names are inspired by the discovery of land in the early 1800s. ? Made out of brass with a shiny nickel finish
Specifications
| Product Dimensions: | 21" H x 13" W x 14.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Tin, Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364193 |
| Product UPC: | 4512839554235 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























