
Alum Globe Bookend Set Of Two By Homeroots
Hold your favorite books between a pair of silver globes. These bookends add a touch of class to any office or study. The engravings on the globe are inspired by early 1800s discoveries. ? Globe spins at the North and South Pole ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Felt lining on the bottom
Specifications
| Product Dimensions: | 7.75" H x 4.5" W x 6.75" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polystone |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364199 |
| Product UPC: | 4512839554167 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Alum Globe Bookend Set Of Two By Homeroots
Hold your favorite books between a pair of silver globes. These bookends add a touch of class to any office or study. The engravings on the globe are inspired by early 1800s discoveries. ? Globe spins at the North and South Pole ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Felt lining on the bottom
Specifications
| Product Dimensions: | 7.75" H x 4.5" W x 6.75" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polystone |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364199 |
| Product UPC: | 4512839554167 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hold your favorite books between a pair of silver globes. These bookends add a touch of class to any office or study. The engravings on the globe are inspired by early 1800s discoveries. ? Globe spins at the North and South Pole ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Felt lining on the bottom
Specifications
| Product Dimensions: | 7.75" H x 4.5" W x 6.75" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polystone |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364199 |
| Product UPC: | 4512839554167 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























