
Alum Armillary By Homeroots
The armillary sphere has been around for centuries and represents the lines of celestial longitude and latitude. Every daydreaming aviator needs an armillary sphere in their home to help map the stars. This silver armillary carries a globe within and rotates at the sides. ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Globe spins at the North and South Pole ? Inner bands are moveable
Specifications
| Product Dimensions: | 12.5" H x 8.5" W x 10" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364201 |
| Product UPC: | 4512839554143 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Alum Armillary By Homeroots
The armillary sphere has been around for centuries and represents the lines of celestial longitude and latitude. Every daydreaming aviator needs an armillary sphere in their home to help map the stars. This silver armillary carries a globe within and rotates at the sides. ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Globe spins at the North and South Pole ? Inner bands are moveable
Specifications
| Product Dimensions: | 12.5" H x 8.5" W x 10" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364201 |
| Product UPC: | 4512839554143 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The armillary sphere has been around for centuries and represents the lines of celestial longitude and latitude. Every daydreaming aviator needs an armillary sphere in their home to help map the stars. This silver armillary carries a globe within and rotates at the sides. ? Made out of aluminum with a shiny nickel finish ? Globe spins at the North and South Pole ? Inner bands are moveable
Specifications
| Product Dimensions: | 12.5" H x 8.5" W x 10" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364201 |
| Product UPC: | 4512839554143 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























