
Ahoy Counter Stool - Set of 2 Gray By LumiSource - B26-AHOYUP CLAIREQ2 BKGY2
The contemporary charm of the Ahoy Counter Stool by LumiSource combines sturdy construction with aesthetic appeal. Sleek fabric upholstery is accented by black metal legs and a swivel seat. Available in a variety of color and pattern combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 37 H x 18.5 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 26" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Seat To Back Angle | 99.5° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Grey Fabric |
| Product SKU: | B26-AHOYUP CLAIREQ2 BKGY2 |
| Product UPC: | 681144136567 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Black metal base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $280.00
-65%$280.00
$98.00More Images







Ahoy Counter Stool - Set of 2 Gray By LumiSource - B26-AHOYUP CLAIREQ2 BKGY2
The contemporary charm of the Ahoy Counter Stool by LumiSource combines sturdy construction with aesthetic appeal. Sleek fabric upholstery is accented by black metal legs and a swivel seat. Available in a variety of color and pattern combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 37 H x 18.5 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 26" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Seat To Back Angle | 99.5° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Grey Fabric |
| Product SKU: | B26-AHOYUP CLAIREQ2 BKGY2 |
| Product UPC: | 681144136567 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Black metal base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The contemporary charm of the Ahoy Counter Stool by LumiSource combines sturdy construction with aesthetic appeal. Sleek fabric upholstery is accented by black metal legs and a swivel seat. Available in a variety of color and pattern combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 37 H x 18.5 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 26" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Seat To Back Angle | 99.5° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Grey Fabric |
| Product SKU: | B26-AHOYUP CLAIREQ2 BKGY2 |
| Product UPC: | 681144136567 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Black metal base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























