
Ah-1G Cobra Helicopter Sculpture By Homeroots
A beautiful replica of the iconic US Army attack helicopter in the Vietnam war, the Ah-1G Cobra Helicopter Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing skids, a cockpit, tail rotor, spinning propeller, cannons, and missiles. It is a sought-after piece for aviation and Vietnam war enthusiasts. 4.75" x 13.75" x 11.75"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.75" H x 13.75" W x 11.75" D |
| Product Color: | Army Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401099 |
| Product UPC: | 808230094147 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Ah-1G Cobra Helicopter Sculpture By Homeroots
A beautiful replica of the iconic US Army attack helicopter in the Vietnam war, the Ah-1G Cobra Helicopter Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing skids, a cockpit, tail rotor, spinning propeller, cannons, and missiles. It is a sought-after piece for aviation and Vietnam war enthusiasts. 4.75" x 13.75" x 11.75"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.75" H x 13.75" W x 11.75" D |
| Product Color: | Army Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401099 |
| Product UPC: | 808230094147 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A beautiful replica of the iconic US Army attack helicopter in the Vietnam war, the Ah-1G Cobra Helicopter Sculpture is handmade out of metal and accurately detailed. It comes with remarkable details such as landing skids, a cockpit, tail rotor, spinning propeller, cannons, and missiles. It is a sought-after piece for aviation and Vietnam war enthusiasts. 4.75" x 13.75" x 11.75"
Specifications
| Product Dimensions: | 4.75" H x 13.75" W x 11.75" D |
| Product Color: | Army Green |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401099 |
| Product UPC: | 808230094147 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























