
69" Black Velvet Curved Love Seat By Homeroots
Transform Your Home'S Interior With This Luxurious 69" Black Velvet Curved Love Seat. Square Arms Offer A Comfy Place To Rest And Give This Piece Some Interest And Shape. A Great Showpiece For Your Room, This Sofa Is A Must Have. 28" H X 69" W X 41" D
Specifications
| Product Dimensions: | 28" H x 69" W x 41" D |
| Product Material: | Composite Wood, Metal, Upholstery |
| Product Color: | Black |
| Product Weight: | 104.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 515725 |
| Product UPC: | 606114668107 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Can Hold Up To 500Lbs Lbs. |
| Seats Up To 2 People Comfortably. |
| The Color Of The Legs Is Black. |
| The Design Style Features A Cushion Back And Square Arms. |
| Upholstered With Soft And Durable Velvet. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,985.10
-65%$1,985.10
$694.78More Images






69" Black Velvet Curved Love Seat By Homeroots
Transform Your Home'S Interior With This Luxurious 69" Black Velvet Curved Love Seat. Square Arms Offer A Comfy Place To Rest And Give This Piece Some Interest And Shape. A Great Showpiece For Your Room, This Sofa Is A Must Have. 28" H X 69" W X 41" D
Specifications
| Product Dimensions: | 28" H x 69" W x 41" D |
| Product Material: | Composite Wood, Metal, Upholstery |
| Product Color: | Black |
| Product Weight: | 104.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 515725 |
| Product UPC: | 606114668107 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Can Hold Up To 500Lbs Lbs. |
| Seats Up To 2 People Comfortably. |
| The Color Of The Legs Is Black. |
| The Design Style Features A Cushion Back And Square Arms. |
| Upholstered With Soft And Durable Velvet. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform Your Home'S Interior With This Luxurious 69" Black Velvet Curved Love Seat. Square Arms Offer A Comfy Place To Rest And Give This Piece Some Interest And Shape. A Great Showpiece For Your Room, This Sofa Is A Must Have. 28" H X 69" W X 41" D
Specifications
| Product Dimensions: | 28" H x 69" W x 41" D |
| Product Material: | Composite Wood, Metal, Upholstery |
| Product Color: | Black |
| Product Weight: | 104.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 515725 |
| Product UPC: | 606114668107 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Can Hold Up To 500Lbs Lbs. |
| Seats Up To 2 People Comfortably. |
| The Color Of The Legs Is Black. |
| The Design Style Features A Cushion Back And Square Arms. |
| Upholstered With Soft And Durable Velvet. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy























