
42" Black Solid Wood and Natural Counter Stool By Homeroots
Bring updated casual elegance to your home with the Black Solid Wood Counter Stool with Natural Seat. This fashionable stool is designed with a natural woven rush seat and sturdy solid wood frame in a modern black finish. This comfortable and good looking stool is a great addition to your kitchen, lounge, or bar area. 42.13" X 20.08" X 20.87"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 20.08in W x 20.87in D x 42.13in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Beech |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 357504 |
| Product UPC: | 4512839613147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Natural Counter Stool |
| Wood Natural Counter Stool |
| 42 Black Solid Wood |
| Black Solid Wood Natural Counter |
| Natural Counter Stool |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $419.39
-65%$419.39
$146.79More Images




42" Black Solid Wood and Natural Counter Stool By Homeroots
Bring updated casual elegance to your home with the Black Solid Wood Counter Stool with Natural Seat. This fashionable stool is designed with a natural woven rush seat and sturdy solid wood frame in a modern black finish. This comfortable and good looking stool is a great addition to your kitchen, lounge, or bar area. 42.13" X 20.08" X 20.87"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 20.08in W x 20.87in D x 42.13in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Beech |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 357504 |
| Product UPC: | 4512839613147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Natural Counter Stool |
| Wood Natural Counter Stool |
| 42 Black Solid Wood |
| Black Solid Wood Natural Counter |
| Natural Counter Stool |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring updated casual elegance to your home with the Black Solid Wood Counter Stool with Natural Seat. This fashionable stool is designed with a natural woven rush seat and sturdy solid wood frame in a modern black finish. This comfortable and good looking stool is a great addition to your kitchen, lounge, or bar area. 42.13" X 20.08" X 20.87"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 20.08in W x 20.87in D x 42.13in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Beech |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 357504 |
| Product UPC: | 4512839613147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Natural Counter Stool |
| Wood Natural Counter Stool |
| 42 Black Solid Wood |
| Black Solid Wood Natural Counter |
| Natural Counter Stool |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























