
40" Light Gray Upholstered and Black Bar Height Chair With Footrest By Homeroots
Bring A Trendy Bar Vibe To Your Space, With This 40" Light Gray Upholstered And Black Bar Chair With Footrest. A Low Back Mixed With A Bucket Shaped Seat Design Makes This Chair Both Comfortable And Fashionable. Designed With A Footrest For Comfort And Convenience. 39.8" H X 17.7" W X 19.5" D
Specifications
| Product Dimensions: | 39.8" H x 17.7" W x 19.5" D |
| Product Material: | Steel |
| Seat Material: | Upholstered |
| Product Color: | Light Gray |
| Seat Color: | Light Gray |
| Product Weight: | 13.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 396441 |
| Product UPC: | 808230065857 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Great For Extra Seating |
| Includes Floor Protectors To Prevent Floor Surfaces From Scratching |
| Modern Bar Height Barstool In A Fashionable Gray And Black Color Combination. |
| Supports Up To 325 Lbs. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








40" Light Gray Upholstered and Black Bar Height Chair With Footrest By Homeroots
Bring A Trendy Bar Vibe To Your Space, With This 40" Light Gray Upholstered And Black Bar Chair With Footrest. A Low Back Mixed With A Bucket Shaped Seat Design Makes This Chair Both Comfortable And Fashionable. Designed With A Footrest For Comfort And Convenience. 39.8" H X 17.7" W X 19.5" D
Specifications
| Product Dimensions: | 39.8" H x 17.7" W x 19.5" D |
| Product Material: | Steel |
| Seat Material: | Upholstered |
| Product Color: | Light Gray |
| Seat Color: | Light Gray |
| Product Weight: | 13.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 396441 |
| Product UPC: | 808230065857 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Great For Extra Seating |
| Includes Floor Protectors To Prevent Floor Surfaces From Scratching |
| Modern Bar Height Barstool In A Fashionable Gray And Black Color Combination. |
| Supports Up To 325 Lbs. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring A Trendy Bar Vibe To Your Space, With This 40" Light Gray Upholstered And Black Bar Chair With Footrest. A Low Back Mixed With A Bucket Shaped Seat Design Makes This Chair Both Comfortable And Fashionable. Designed With A Footrest For Comfort And Convenience. 39.8" H X 17.7" W X 19.5" D
Specifications
| Product Dimensions: | 39.8" H x 17.7" W x 19.5" D |
| Product Material: | Steel |
| Seat Material: | Upholstered |
| Product Color: | Light Gray |
| Seat Color: | Light Gray |
| Product Weight: | 13.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 396441 |
| Product UPC: | 808230065857 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Great For Extra Seating |
| Includes Floor Protectors To Prevent Floor Surfaces From Scratching |
| Modern Bar Height Barstool In A Fashionable Gray And Black Color Combination. |
| Supports Up To 325 Lbs. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























