
40" Dark Gray Faux Leather And Iron Swivel Low Back Bar Height Chair By Homeroots
Comfortable Enough To Sit In For Awhile, This 40" Gray Faux Leather And Iron Swivel Low Back Bar Height Chair Will Transcend The Look Of Your Room. The Matte Black Coloration Of The High Quality Iron Base Marries Nicely With The Gray Faux Leather Seat. The Round Shape Of The Seat Combines With A Low Back To Give This Chair A Comfortable And Fashionable Look. This Stool Will Look Great In Your Dining Room, Kitchen, Bar, Or Recreation Room. 40" H X 18" W X 19" D
Specifications
| Product Dimensions: | 40" H x 18" W x 19" D |
| Product Material: | Poplar bentwood/Metal/Faux Leather/Foam |
| Seat Material: | Faux leather |
| Product Color: | Gray |
| Seat Color: | Gray |
| Product Weight: | 17.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 476777 |
| Product UPC: | 606114065371 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Full 360-Degree Swivel Function Allows For Maximum Mobility. |
| Modern And Stylish Faux Leather And Iron Bar Chair. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








40" Dark Gray Faux Leather And Iron Swivel Low Back Bar Height Chair By Homeroots
Comfortable Enough To Sit In For Awhile, This 40" Gray Faux Leather And Iron Swivel Low Back Bar Height Chair Will Transcend The Look Of Your Room. The Matte Black Coloration Of The High Quality Iron Base Marries Nicely With The Gray Faux Leather Seat. The Round Shape Of The Seat Combines With A Low Back To Give This Chair A Comfortable And Fashionable Look. This Stool Will Look Great In Your Dining Room, Kitchen, Bar, Or Recreation Room. 40" H X 18" W X 19" D
Specifications
| Product Dimensions: | 40" H x 18" W x 19" D |
| Product Material: | Poplar bentwood/Metal/Faux Leather/Foam |
| Seat Material: | Faux leather |
| Product Color: | Gray |
| Seat Color: | Gray |
| Product Weight: | 17.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 476777 |
| Product UPC: | 606114065371 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Full 360-Degree Swivel Function Allows For Maximum Mobility. |
| Modern And Stylish Faux Leather And Iron Bar Chair. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfortable Enough To Sit In For Awhile, This 40" Gray Faux Leather And Iron Swivel Low Back Bar Height Chair Will Transcend The Look Of Your Room. The Matte Black Coloration Of The High Quality Iron Base Marries Nicely With The Gray Faux Leather Seat. The Round Shape Of The Seat Combines With A Low Back To Give This Chair A Comfortable And Fashionable Look. This Stool Will Look Great In Your Dining Room, Kitchen, Bar, Or Recreation Room. 40" H X 18" W X 19" D
Specifications
| Product Dimensions: | 40" H x 18" W x 19" D |
| Product Material: | Poplar bentwood/Metal/Faux Leather/Foam |
| Seat Material: | Faux leather |
| Product Color: | Gray |
| Seat Color: | Gray |
| Product Weight: | 17.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 476777 |
| Product UPC: | 606114065371 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Full 360-Degree Swivel Function Allows For Maximum Mobility. |
| Modern And Stylish Faux Leather And Iron Bar Chair. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























