
40.5' Round Solid Wood Top Black Metal Base Coffee Table By Homeroots
Add elegant variation to your setting with this delectable coffee table. The table comprises a smooth round top and a sculptural base that appears differently from different angles. It offers an easy way to refresh the look and feel of your setting. Its light brown finish is just perfect and adds color to service. Dimensions: 40.5".
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40.5in W x 40.5in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376275 |
| Product UPC: | 4512822895024 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Metal Base Coffee Table |
| Metal Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
| 40 Round Solid Wood |
| Wood Black Metal Base Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





40.5' Round Solid Wood Top Black Metal Base Coffee Table By Homeroots
Add elegant variation to your setting with this delectable coffee table. The table comprises a smooth round top and a sculptural base that appears differently from different angles. It offers an easy way to refresh the look and feel of your setting. Its light brown finish is just perfect and adds color to service. Dimensions: 40.5".
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40.5in W x 40.5in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376275 |
| Product UPC: | 4512822895024 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Metal Base Coffee Table |
| Metal Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
| 40 Round Solid Wood |
| Wood Black Metal Base Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add elegant variation to your setting with this delectable coffee table. The table comprises a smooth round top and a sculptural base that appears differently from different angles. It offers an easy way to refresh the look and feel of your setting. Its light brown finish is just perfect and adds color to service. Dimensions: 40.5".
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40.5in W x 40.5in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376275 |
| Product UPC: | 4512822895024 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Metal Base Coffee Table |
| Metal Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
| 40 Round Solid Wood |
| Wood Black Metal Base Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























