
4 Panel Room Divider with Tropical Leaf By Homeroots
This 7ft 4 panel screen is designed with a natural wood finish. Each panel is hand-crafted with uniquely cut wood root branches that are individually placed to create the design. Making each piece one of a kind. Both contemporary and transitional, this room divider will bring in a unique touch of nature to your home decor.
Specifications
| Product Dimensions: | 84" H x 80" W x 1.5" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Paulownia wood |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 376798 |
| Product UPC: | 4512839435008 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,111.96
-65%$1,111.96
$389.19More Images




4 Panel Room Divider with Tropical Leaf By Homeroots
This 7ft 4 panel screen is designed with a natural wood finish. Each panel is hand-crafted with uniquely cut wood root branches that are individually placed to create the design. Making each piece one of a kind. Both contemporary and transitional, this room divider will bring in a unique touch of nature to your home decor.
Specifications
| Product Dimensions: | 84" H x 80" W x 1.5" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Paulownia wood |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 376798 |
| Product UPC: | 4512839435008 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 7ft 4 panel screen is designed with a natural wood finish. Each panel is hand-crafted with uniquely cut wood root branches that are individually placed to create the design. Making each piece one of a kind. Both contemporary and transitional, this room divider will bring in a unique touch of nature to your home decor.
Specifications
| Product Dimensions: | 84" H x 80" W x 1.5" D |
| Product Color: | Brown |
| Product Material: | Paulownia wood |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 376798 |
| Product UPC: | 4512839435008 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























