
37" Black and Chrome Flat Bungee Cord Low Back Office Chair By Homeroots
Bring some fun and comfort into the work zone with this Black and Chrome Aluminum Flat Bungie Cord Low Back Rolling Office Chair. Designed with an aluminum fram and black base with flat bungie cords for extreme support and ventilation. This chair has a tilt mechanism with two locking positions, adjustable height, plastic armrests and swivel rolling caster wheels for mobility. If your looking for a non traditional chair that will be comfortable and supportive while looking updated, fresh, and fun, this is the chair for you. It is perfect for your work space. 37.21" H X 18.12"W X 24" D
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 37.21 H x 18.12 W x 24 D |
| Product Color: | Black and Silver |
| Frame Color: | Silver |
| Product Material: | Flat Bungie Cords, Steel Frame and Nylon Base |
| Frame Material: | Steel |
| Product Finish: | Aluminum Finish |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 400779 |
| Product UPC: | 808230090941 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Bungee Cord Low Office Chair |
| 37 Black Chrome Flat Bungee |
| Cord Low Office Chair |
| Black Chrome Flat Bungee Cord |
| Low Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





37" Black and Chrome Flat Bungee Cord Low Back Office Chair By Homeroots
Bring some fun and comfort into the work zone with this Black and Chrome Aluminum Flat Bungie Cord Low Back Rolling Office Chair. Designed with an aluminum fram and black base with flat bungie cords for extreme support and ventilation. This chair has a tilt mechanism with two locking positions, adjustable height, plastic armrests and swivel rolling caster wheels for mobility. If your looking for a non traditional chair that will be comfortable and supportive while looking updated, fresh, and fun, this is the chair for you. It is perfect for your work space. 37.21" H X 18.12"W X 24" D
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 37.21 H x 18.12 W x 24 D |
| Product Color: | Black and Silver |
| Frame Color: | Silver |
| Product Material: | Flat Bungie Cords, Steel Frame and Nylon Base |
| Frame Material: | Steel |
| Product Finish: | Aluminum Finish |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 400779 |
| Product UPC: | 808230090941 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Bungee Cord Low Office Chair |
| 37 Black Chrome Flat Bungee |
| Cord Low Office Chair |
| Black Chrome Flat Bungee Cord |
| Low Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring some fun and comfort into the work zone with this Black and Chrome Aluminum Flat Bungie Cord Low Back Rolling Office Chair. Designed with an aluminum fram and black base with flat bungie cords for extreme support and ventilation. This chair has a tilt mechanism with two locking positions, adjustable height, plastic armrests and swivel rolling caster wheels for mobility. If your looking for a non traditional chair that will be comfortable and supportive while looking updated, fresh, and fun, this is the chair for you. It is perfect for your work space. 37.21" H X 18.12"W X 24" D
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 37.21 H x 18.12 W x 24 D |
| Product Color: | Black and Silver |
| Frame Color: | Silver |
| Product Material: | Flat Bungie Cords, Steel Frame and Nylon Base |
| Frame Material: | Steel |
| Product Finish: | Aluminum Finish |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 400779 |
| Product UPC: | 808230090941 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Bungee Cord Low Office Chair |
| 37 Black Chrome Flat Bungee |
| Cord Low Office Chair |
| Black Chrome Flat Bungee Cord |
| Low Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























