
Sage Microfiber Recliner (Motion) By Homeroots
The lovely Arcadia recliner offers comfort, style and value for any home. A smooth microfiber seat cushion provides relaxation from seat to toe with an easy to reach external handle for operating the reclining mechanism.
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 40in H |
| Product Material: | Microfiber |
| Product Color: | Sage |
| Finish: | Sage |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 374162 |
| Product UPC: | 4512839432144 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 35 40 Sage Microfiber Recliner |
| 40 Sage Microfiber Recliner Motion |
| 40 Sage Microfiber Recliner |
| Sage Microfiber Recliner |
| Sage Microfiber Recliner Motion |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Sage Microfiber Recliner (Motion) By Homeroots
The lovely Arcadia recliner offers comfort, style and value for any home. A smooth microfiber seat cushion provides relaxation from seat to toe with an easy to reach external handle for operating the reclining mechanism.
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 40in H |
| Product Material: | Microfiber |
| Product Color: | Sage |
| Finish: | Sage |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 374162 |
| Product UPC: | 4512839432144 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 35 40 Sage Microfiber Recliner |
| 40 Sage Microfiber Recliner Motion |
| 40 Sage Microfiber Recliner |
| Sage Microfiber Recliner |
| Sage Microfiber Recliner Motion |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The lovely Arcadia recliner offers comfort, style and value for any home. A smooth microfiber seat cushion provides relaxation from seat to toe with an easy to reach external handle for operating the reclining mechanism.
Specifications
| Product Category: | Chairs & Recliners |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 40in H |
| Product Material: | Microfiber |
| Product Color: | Sage |
| Finish: | Sage |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 374162 |
| Product UPC: | 4512839432144 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 35 40 Sage Microfiber Recliner |
| 40 Sage Microfiber Recliner Motion |
| 40 Sage Microfiber Recliner |
| Sage Microfiber Recliner |
| Sage Microfiber Recliner Motion |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























