
31" White Finished Solid Wood Bar Stool By Homeroots
This Bar Stool has a comfortably upholstered seat articulated with antique nail head accents that are hand applied. The subtly contoured saddle is atop a beautifully finished solid wood frame. Solid wooden furniture is durable, sturdy and timeless.
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 14.8in W x 20.3in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822856438 |
| Product SKU: | 379937 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Finished Solid Wood Bar Stool |
| Solid Wood Bar Stool |
| Wood Bar Stool |
| 31 White Finished Solid Wood |
| White Finished Solid Wood Bar |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $121.89
-65%$121.89
$42.66More Images



31" White Finished Solid Wood Bar Stool By Homeroots
This Bar Stool has a comfortably upholstered seat articulated with antique nail head accents that are hand applied. The subtly contoured saddle is atop a beautifully finished solid wood frame. Solid wooden furniture is durable, sturdy and timeless.
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 14.8in W x 20.3in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822856438 |
| Product SKU: | 379937 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Finished Solid Wood Bar Stool |
| Solid Wood Bar Stool |
| Wood Bar Stool |
| 31 White Finished Solid Wood |
| White Finished Solid Wood Bar |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Bar Stool has a comfortably upholstered seat articulated with antique nail head accents that are hand applied. The subtly contoured saddle is atop a beautifully finished solid wood frame. Solid wooden furniture is durable, sturdy and timeless.
Specifications
| Product Category: | Bar Stools |
| Product Dimensions: | 14.8in W x 20.3in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822856438 |
| Product SKU: | 379937 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Finished Solid Wood Bar Stool |
| Solid Wood Bar Stool |
| Wood Bar Stool |
| 31 White Finished Solid Wood |
| White Finished Solid Wood Bar |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























