
2Pc Gray Fabric And Walnut Side Chair By Homeroots
Take your dining experience to another level of entertaining with this contemporary styled side chair. It is elegantly constructed to add spice and inspiring visual vibes to your exquisite dining area. Featuring a fully padded seat and button tufted backrest in gray fabric upholstery, our luxurious side chair will greatly transform the look of your room. The warm dark finished wooden tapered legs give maximum support to the padded seat meant for your sole comfort and enjoyment.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 25in W x 27in D x 38in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric & Walnut |
| Leg Color: | Walnut |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211811478 |
| Product SKU: | 285699 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Walnut Chair |
| Gray Fabric Walnut Chair |
| 27 38 2Pc Gray Fabric |
| Fabric Walnut Chair |
| 38 2Pc Gray Fabric Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





2Pc Gray Fabric And Walnut Side Chair By Homeroots
Take your dining experience to another level of entertaining with this contemporary styled side chair. It is elegantly constructed to add spice and inspiring visual vibes to your exquisite dining area. Featuring a fully padded seat and button tufted backrest in gray fabric upholstery, our luxurious side chair will greatly transform the look of your room. The warm dark finished wooden tapered legs give maximum support to the padded seat meant for your sole comfort and enjoyment.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 25in W x 27in D x 38in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric & Walnut |
| Leg Color: | Walnut |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211811478 |
| Product SKU: | 285699 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Walnut Chair |
| Gray Fabric Walnut Chair |
| 27 38 2Pc Gray Fabric |
| Fabric Walnut Chair |
| 38 2Pc Gray Fabric Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Take your dining experience to another level of entertaining with this contemporary styled side chair. It is elegantly constructed to add spice and inspiring visual vibes to your exquisite dining area. Featuring a fully padded seat and button tufted backrest in gray fabric upholstery, our luxurious side chair will greatly transform the look of your room. The warm dark finished wooden tapered legs give maximum support to the padded seat meant for your sole comfort and enjoyment.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 25in W x 27in D x 38in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric & Walnut |
| Leg Color: | Walnut |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211811478 |
| Product SKU: | 285699 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Walnut Chair |
| Gray Fabric Walnut Chair |
| 27 38 2Pc Gray Fabric |
| Fabric Walnut Chair |
| 38 2Pc Gray Fabric Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























