
2Pc Gray Fabric And Tobacco Side Chair By Homeroots
Your dining area can get better with this transitional side chair. Detailing a solid wood construction, the chair carries a long-lasting profile. This armless chair features a padded seat and backrest cushion upholstered in high quality gray fabric with welt trim meant to offer maximum comfort. Its wooden tapered legs help provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 20in W x 22in D x 39in H |
| Product Material: | Mdf |
| Wood Species: | Aspen |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric and Tobacco |
| Leg Color: | Brown |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 614486163564 |
| Product SKU: | 318896 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Tobacco Chair |
| Gray Fabric Tobacco Chair |
| Fabric Tobacco Chair |
| 22 39 2Pc Gray Fabric |
| 39 2Pc Gray Fabric Tobacco |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

2Pc Gray Fabric And Tobacco Side Chair By Homeroots
Your dining area can get better with this transitional side chair. Detailing a solid wood construction, the chair carries a long-lasting profile. This armless chair features a padded seat and backrest cushion upholstered in high quality gray fabric with welt trim meant to offer maximum comfort. Its wooden tapered legs help provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 20in W x 22in D x 39in H |
| Product Material: | Mdf |
| Wood Species: | Aspen |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric and Tobacco |
| Leg Color: | Brown |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 614486163564 |
| Product SKU: | 318896 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Tobacco Chair |
| Gray Fabric Tobacco Chair |
| Fabric Tobacco Chair |
| 22 39 2Pc Gray Fabric |
| 39 2Pc Gray Fabric Tobacco |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Your dining area can get better with this transitional side chair. Detailing a solid wood construction, the chair carries a long-lasting profile. This armless chair features a padded seat and backrest cushion upholstered in high quality gray fabric with welt trim meant to offer maximum comfort. Its wooden tapered legs help provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 20in W x 22in D x 39in H |
| Product Material: | Mdf |
| Wood Species: | Aspen |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric and Tobacco |
| Leg Color: | Brown |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 614486163564 |
| Product SKU: | 318896 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Tobacco Chair |
| Gray Fabric Tobacco Chair |
| Fabric Tobacco Chair |
| 22 39 2Pc Gray Fabric |
| 39 2Pc Gray Fabric Tobacco |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























