
2Pc Gray Fabric And Espresso Side Chair By Homeroots
Take your dining experience to another level of entertaining with this contemporary styled side chair. It is elegantly constructed to add spice and inspiring visual vibes to your exquisite dining area. Featuring a fully padded seat and a single button backrest in gray fabric, our luxurious side chair will greatly transform the look of your room. The espresso finished wooden tapered legs give maximum support to the sumptuously padded seat meant for your sole comfort and enjoyment.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 36in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Espresso |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric & Espresso |
| Leg Color: | Espresso Finish |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211807822 |
| Product SKU: | 285531 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Espresso Chair |
| Gray Fabric Espresso Chair |
| Fabric Espresso Chair |
| 20 36 2Pc Gray Fabric |
| 36 2Pc Gray Fabric Espresso |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


2Pc Gray Fabric And Espresso Side Chair By Homeroots
Take your dining experience to another level of entertaining with this contemporary styled side chair. It is elegantly constructed to add spice and inspiring visual vibes to your exquisite dining area. Featuring a fully padded seat and a single button backrest in gray fabric, our luxurious side chair will greatly transform the look of your room. The espresso finished wooden tapered legs give maximum support to the sumptuously padded seat meant for your sole comfort and enjoyment.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 36in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Espresso |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric & Espresso |
| Leg Color: | Espresso Finish |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211807822 |
| Product SKU: | 285531 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Espresso Chair |
| Gray Fabric Espresso Chair |
| Fabric Espresso Chair |
| 20 36 2Pc Gray Fabric |
| 36 2Pc Gray Fabric Espresso |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Take your dining experience to another level of entertaining with this contemporary styled side chair. It is elegantly constructed to add spice and inspiring visual vibes to your exquisite dining area. Featuring a fully padded seat and a single button backrest in gray fabric, our luxurious side chair will greatly transform the look of your room. The espresso finished wooden tapered legs give maximum support to the sumptuously padded seat meant for your sole comfort and enjoyment.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 36in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Espresso |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Gray Fabric & Espresso |
| Leg Color: | Espresso Finish |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211807822 |
| Product SKU: | 285531 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 2Pc Gray Fabric Espresso Chair |
| Gray Fabric Espresso Chair |
| Fabric Espresso Chair |
| 20 36 2Pc Gray Fabric |
| 36 2Pc Gray Fabric Espresso |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























