
2Pc Fabric And Antique Side Chair By Homeroots
Your dining area can get better with this antique side chair. Detailing a solid metal construction, the chair carries a long-lasting profile. It features a padded seat cushion upholstered in high quality fabric and a diamond pattern metal grid backrest crafted to offer maximum comfort. Its metal legs equipped with X-shape crossbar will provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 18in D x 38in H |
| Product Material: | Metal |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Fabric & Antique |
| Product Color: | Antique / Brown |
| Leg Color: | Brown |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211805637 |
| Product SKU: | 286027 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 38 2Pc Fabric Antique Chair |
| Fabric Antique Chair |
| 2Pc Fabric Antique Chair |
| 23 18 38 2Pc Fabric |
| 18 38 2Pc Fabric Antique |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




2Pc Fabric And Antique Side Chair By Homeroots
Your dining area can get better with this antique side chair. Detailing a solid metal construction, the chair carries a long-lasting profile. It features a padded seat cushion upholstered in high quality fabric and a diamond pattern metal grid backrest crafted to offer maximum comfort. Its metal legs equipped with X-shape crossbar will provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 18in D x 38in H |
| Product Material: | Metal |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Fabric & Antique |
| Product Color: | Antique / Brown |
| Leg Color: | Brown |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211805637 |
| Product SKU: | 286027 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 38 2Pc Fabric Antique Chair |
| Fabric Antique Chair |
| 2Pc Fabric Antique Chair |
| 23 18 38 2Pc Fabric |
| 18 38 2Pc Fabric Antique |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Your dining area can get better with this antique side chair. Detailing a solid metal construction, the chair carries a long-lasting profile. It features a padded seat cushion upholstered in high quality fabric and a diamond pattern metal grid backrest crafted to offer maximum comfort. Its metal legs equipped with X-shape crossbar will provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 18in D x 38in H |
| Product Material: | Metal |
| Wood Species: | Not wood |
| Leg Material: | Metal |
| Finish: | Fabric & Antique |
| Product Color: | Antique / Brown |
| Leg Color: | Brown |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211805637 |
| Product SKU: | 286027 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 38 2Pc Fabric Antique Chair |
| Fabric Antique Chair |
| 2Pc Fabric Antique Chair |
| 23 18 38 2Pc Fabric |
| 18 38 2Pc Fabric Antique |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























