
2Pc Black And Espresso Side Chair By Homeroots - 286030
Your dining area can get better with this transitional side chair. Detailing a solid wood construction, the chair carries a long-lasting profile. It features a padded seat cushion upholstered in high quality black Pu and a wooden backrest crafted to offer maximum comfort. Its legs equipped with two footrest will provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 20in D x 40in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Espresso |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black PU & Espresso |
| Leg Color: | Espresso |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211811683 |
| Product SKU: | 286030 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 40 2Pc Black Espresso Chair |
| 2Pc Black Espresso Chair |
| Black Espresso Chair |
| 23 20 40 2Pc Black |
| 20 40 2Pc Black Espresso |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


2Pc Black And Espresso Side Chair By Homeroots - 286030
Your dining area can get better with this transitional side chair. Detailing a solid wood construction, the chair carries a long-lasting profile. It features a padded seat cushion upholstered in high quality black Pu and a wooden backrest crafted to offer maximum comfort. Its legs equipped with two footrest will provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 20in D x 40in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Espresso |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black PU & Espresso |
| Leg Color: | Espresso |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211811683 |
| Product SKU: | 286030 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 40 2Pc Black Espresso Chair |
| 2Pc Black Espresso Chair |
| Black Espresso Chair |
| 23 20 40 2Pc Black |
| 20 40 2Pc Black Espresso |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Your dining area can get better with this transitional side chair. Detailing a solid wood construction, the chair carries a long-lasting profile. It features a padded seat cushion upholstered in high quality black Pu and a wooden backrest crafted to offer maximum comfort. Its legs equipped with two footrest will provide the needed support.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23in W x 20in D x 40in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Espresso |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black PU & Espresso |
| Leg Color: | Espresso |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 689211811683 |
| Product SKU: | 286030 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 40 2Pc Black Espresso Chair |
| 2Pc Black Espresso Chair |
| Black Espresso Chair |
| 23 20 40 2Pc Black |
| 20 40 2Pc Black Espresso |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























