
29" Black Faux Leather And Gold Tufted Arm Chair By Homeroots
This 29" Black Faux Leather And Gold Tufted Arm Chair Is The Perfect Decorative Yet Functional Accessory For Your Home. This Gorgeous Solid Color Black Arm Chair Is Masterfully Upholstered In Durable Faux Leather. The High Quality Plywood Inner Frame Flaunts Convenient Armrests And A Tufted Back That Are Complimented By Soft And Comfortable Cushioning. 35.4" H X 29.1" W X 31.1" D
Specifications
| Product Dimensions: | 35.4" H x 29.1" W x 31.1" D |
| Product Material: | Steel |
| Product Color: | Black |
| Product Weight: | 29.50 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 395054 |
| Product UPC: | 808230051980 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $854.84
-65%$854.84
$299.19More Images








29" Black Faux Leather And Gold Tufted Arm Chair By Homeroots
This 29" Black Faux Leather And Gold Tufted Arm Chair Is The Perfect Decorative Yet Functional Accessory For Your Home. This Gorgeous Solid Color Black Arm Chair Is Masterfully Upholstered In Durable Faux Leather. The High Quality Plywood Inner Frame Flaunts Convenient Armrests And A Tufted Back That Are Complimented By Soft And Comfortable Cushioning. 35.4" H X 29.1" W X 31.1" D
Specifications
| Product Dimensions: | 35.4" H x 29.1" W x 31.1" D |
| Product Material: | Steel |
| Product Color: | Black |
| Product Weight: | 29.50 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 395054 |
| Product UPC: | 808230051980 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 29" Black Faux Leather And Gold Tufted Arm Chair Is The Perfect Decorative Yet Functional Accessory For Your Home. This Gorgeous Solid Color Black Arm Chair Is Masterfully Upholstered In Durable Faux Leather. The High Quality Plywood Inner Frame Flaunts Convenient Armrests And A Tufted Back That Are Complimented By Soft And Comfortable Cushioning. 35.4" H X 29.1" W X 31.1" D
Specifications
| Product Dimensions: | 35.4" H x 29.1" W x 31.1" D |
| Product Material: | Steel |
| Product Color: | Black |
| Product Weight: | 29.50 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 395054 |
| Product UPC: | 808230051980 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























