
28" Rust And Black Faux Leather Tufted Barrel Chair By Homeroots
This 28" Rust And Black Faux Leather Tufted Barrel Chair Will Add A Beautiful Decorative Accent To Your Decor. This Sturdy Faux Leather Upholstered Barrel Chair Comes In A Chic Solid Rust Color To Give Your Space Just The Right Look. The High Quality Metal Inner Frame Flaunts Convenient Armrests And A Tufted Back That Are Complimented By Soft And Comfortable Cushioning. 26.8" H X 28.3" W X 27.8" D
Specifications
| Product Dimensions: | 26.8" H x 28.3" W x 27.8" D |
| Product Material: | Steel |
| Product Color: | Rust |
| Product Weight: | 26.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 394998 |
| Product UPC: | 808230051423 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








28" Rust And Black Faux Leather Tufted Barrel Chair By Homeroots
This 28" Rust And Black Faux Leather Tufted Barrel Chair Will Add A Beautiful Decorative Accent To Your Decor. This Sturdy Faux Leather Upholstered Barrel Chair Comes In A Chic Solid Rust Color To Give Your Space Just The Right Look. The High Quality Metal Inner Frame Flaunts Convenient Armrests And A Tufted Back That Are Complimented By Soft And Comfortable Cushioning. 26.8" H X 28.3" W X 27.8" D
Specifications
| Product Dimensions: | 26.8" H x 28.3" W x 27.8" D |
| Product Material: | Steel |
| Product Color: | Rust |
| Product Weight: | 26.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 394998 |
| Product UPC: | 808230051423 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This 28" Rust And Black Faux Leather Tufted Barrel Chair Will Add A Beautiful Decorative Accent To Your Decor. This Sturdy Faux Leather Upholstered Barrel Chair Comes In A Chic Solid Rust Color To Give Your Space Just The Right Look. The High Quality Metal Inner Frame Flaunts Convenient Armrests And A Tufted Back That Are Complimented By Soft And Comfortable Cushioning. 26.8" H X 28.3" W X 27.8" D
Specifications
| Product Dimensions: | 26.8" H x 28.3" W x 27.8" D |
| Product Material: | Steel |
| Product Color: | Rust |
| Product Weight: | 26.00 Pounds |
| Product Assembly: | None |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 394998 |
| Product UPC: | 808230051423 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























