
24" Rustic White Distressed Bench By Homeroots
Simple yet casually elegant, the Rustic White Distressed Bench is sure to add a handcrafted modern farmhouse charm to any room. Straightforward in design, this handmade bench portrays an uncomplicated structure in distressed white finish. Don’t be fooled by it's modest construction, the bench is sturdy and built to last. Makes a great addition for extra seating in the living room, kitchen, mudroom, entry way or even your kids play room. 18" x 24" x 12"
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 24in W x 12in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 416835 |
| Product UPC: | 606114043836 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

24" Rustic White Distressed Bench By Homeroots
Simple yet casually elegant, the Rustic White Distressed Bench is sure to add a handcrafted modern farmhouse charm to any room. Straightforward in design, this handmade bench portrays an uncomplicated structure in distressed white finish. Don’t be fooled by it's modest construction, the bench is sturdy and built to last. Makes a great addition for extra seating in the living room, kitchen, mudroom, entry way or even your kids play room. 18" x 24" x 12"
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 24in W x 12in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 416835 |
| Product UPC: | 606114043836 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple yet casually elegant, the Rustic White Distressed Bench is sure to add a handcrafted modern farmhouse charm to any room. Straightforward in design, this handmade bench portrays an uncomplicated structure in distressed white finish. Don’t be fooled by it's modest construction, the bench is sturdy and built to last. Makes a great addition for extra seating in the living room, kitchen, mudroom, entry way or even your kids play room. 18" x 24" x 12"
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 24in W x 12in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 416835 |
| Product UPC: | 606114043836 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























