
20" MDF and Glass Mirror By Homeroots
Decorate your space with an adornment thats inventive and distinctive at the same time with this captivating mirror. This mirror is brilliantly made, from high quality MDF and glass. Its both exceptional and tasteful, and its tough as well. As for measurements, they are 20 for height, 47 for width, and 1 for depth, and it weighs 41.4 pounds. If you want a useful, stunning, and long-lasting mirror, this is the one for you.
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 47" W x 1" D |
| Product Color: | White |
| Product Finish: | White |
| Product Material: | MDF |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 283552 |
| Product UPC: | 689805024079 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

20" MDF and Glass Mirror By Homeroots
Decorate your space with an adornment thats inventive and distinctive at the same time with this captivating mirror. This mirror is brilliantly made, from high quality MDF and glass. Its both exceptional and tasteful, and its tough as well. As for measurements, they are 20 for height, 47 for width, and 1 for depth, and it weighs 41.4 pounds. If you want a useful, stunning, and long-lasting mirror, this is the one for you.
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 47" W x 1" D |
| Product Color: | White |
| Product Finish: | White |
| Product Material: | MDF |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 283552 |
| Product UPC: | 689805024079 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Decorate your space with an adornment thats inventive and distinctive at the same time with this captivating mirror. This mirror is brilliantly made, from high quality MDF and glass. Its both exceptional and tasteful, and its tough as well. As for measurements, they are 20 for height, 47 for width, and 1 for depth, and it weighs 41.4 pounds. If you want a useful, stunning, and long-lasting mirror, this is the one for you.
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 47" W x 1" D |
| Product Color: | White |
| Product Finish: | White |
| Product Material: | MDF |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 283552 |
| Product UPC: | 689805024079 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























