
20" Black MDF and Glass Mirror By Homeroots
Enhance the look and feel of your home with an embellishment thats both trendy and one of a kind with this captivating mirror. This mirror is skillfully made, from high quality black oak MDF and glass. Its both exceptional and tasteful, and its tough as well. As for measurements, they are 20" for height, 47" for width, and 1 for depth, and it weighs 70.5 pounds. If you want a useful, stunning, and long-lasting mirror, this is the one for you.
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 47" W x 1" D |
| Product Color: | Black |
| Product Finish: | Black |
| Product Material: | MDF |
| Product Style: | Industrial |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 283554 |
| Product UPC: | 689805025748 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

20" Black MDF and Glass Mirror By Homeroots
Enhance the look and feel of your home with an embellishment thats both trendy and one of a kind with this captivating mirror. This mirror is skillfully made, from high quality black oak MDF and glass. Its both exceptional and tasteful, and its tough as well. As for measurements, they are 20" for height, 47" for width, and 1 for depth, and it weighs 70.5 pounds. If you want a useful, stunning, and long-lasting mirror, this is the one for you.
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 47" W x 1" D |
| Product Color: | Black |
| Product Finish: | Black |
| Product Material: | MDF |
| Product Style: | Industrial |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 283554 |
| Product UPC: | 689805025748 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance the look and feel of your home with an embellishment thats both trendy and one of a kind with this captivating mirror. This mirror is skillfully made, from high quality black oak MDF and glass. Its both exceptional and tasteful, and its tough as well. As for measurements, they are 20" for height, 47" for width, and 1 for depth, and it weighs 70.5 pounds. If you want a useful, stunning, and long-lasting mirror, this is the one for you.
Specifications
| Product Dimensions: | 20" H x 47" W x 1" D |
| Product Color: | Black |
| Product Finish: | Black |
| Product Material: | MDF |
| Product Style: | Industrial |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 283554 |
| Product UPC: | 689805025748 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























